Endorsed Candidates

View endorsed candidates or committee members by town below.

Orleans County

Town of AlbionTown of BarreTown of Carlton
Town of ClarendonTown of GainesTown of KendallTown of Murray
Town of RidgewayTown of ShelbyTown of Yates

Federal & State

County of Orleans

 

Karen Lake Maynard

Karen Lake Maynard

County Clerk

Merle Skip Draper

Merle Skip Draper

At Large West

Ken DeRoller

Ken DeRoller

District 4

Kim DeFrank

Kim DeFrank

County Treasurer

John DeFilipps

John DeFilipps

At Large East

Donald Allport

Donald Allport

At Large Center

Bill Eick

Bill Eick

District 1

Lynne Johnson

Lynne Johnson

District 2

Town of Albion

Committee Members

Dawn Allen Chairperson
Sarah Basinait
Paula Fuller
Eileen Banker
Harold Banker
Jeff Gifaldi
Marc Ohearn
Laura Bentley
Amy Jenks
Sebastian Piedmont
Edgar Wilkins
Ronald Vendetti

F. Richard Remely

F. Richard Remely

Supervisor

Matt Passarell

Matt Passarell

Councilman

Arnold R Allen

Arnold R Allen

Councilman

Town of Barre
Committee Members

Bert Mathes: Chairperson
Jason Spencer
Lynn Hill
Sabrina DeCarlo

 

Sean Pogue

Sean Pogue

Town Supervisor

Town of Carlton

Committee Members

John Fitzak – Chairman
Deanna Haddath
Joshua Narburgh
Tracy A. Cliff
Gayle Ashberry
Lynda J Woolston

 

Karen Narburgh

Karen Narburgh

Town Clerk

Kurt VanWycke

Kurt VanWycke

Highway Superintendent

Jeff Gifaldi

Jeff Gifaldi

Town Councilman

Kevin Hurley

Kevin Hurley

Town Justice

Debbie Yockel

Debbie Yockel

Councilwoman

Town of Clarendon

Committee Members

Donna DeFilipps Chairperson
Megan Rombaut
Wayne Schiavone
James Patt
Christopher Caufield
John DeFilipps

Richard Moy

Richard Moy

Town Supervisor

Paul Nicosia

Paul Nicosia

Town Councilman

Mark P. Major

Mark P. Major

Town Councilman

Town of Gaines
Committee Members

Joseph Grube Chairperson
Lorienda Smith
Susan Heard
James Peruzzini Jr
Lisa Mannella
Donald Allport
Rocco Sadari Jr
Lorraine Oakley

Joseph Grube

Joseph Grube

Town Supervisor

James Peruzzini

James Peruzzini

Councilman

Susan Heard

Susan Heard

Town Clerk

James Kirby

James Kirby

Town Councilman

Bruce Schmidt

Bruce Schmidt

Town Justice

Tyler Allport

Tyler Allport

Councilman

Town of Kendall
Committee Members

Thomas Drennan Chairperson
Nadine Hanlon
Michael Schultz
Patrick Bolton
Aleta Martin
Walter Christ

Warren Kruger

Warren Kruger

Highway Superintendent

Tony Cammarata

Tony Cammarata

Town Supervisor

Bruce Newell

Bruce Newell

Town Councilman

Wayne Martin Jr

Wayne Martin Jr

Town Councilman

Debra Drennan

Debra Drennan

Town Justice

Town of Murray

Committee Members

Michael Mele Chairperson
Edward Morgan
Mark Porter
Douglas Heath
Kathleen Case
Kerri Neale
Joseph Sidonio
Dirk Lammes Jr
Cynthia Oliver
Lynn Wood
Robert Miller
Kellie Gregorie

 

Cindy Oliver

Cindy Oliver

Town Clerk

12 Years Experience

Bob Miller

Bob Miller

Supervisor

Mike Mele

Mike Mele

Town Councilman

Gary Passarell

Gary Passarell

Town Justice

Paul Hendel

Paul Hendel

Town Councilman

Town of Ridgeway

Committee Members

David Stalker Chairperson
Charlie Smith
Kenneth Baker
Sarah Fisher
David Wells
Karen Kaiser
Cathy Miller
Steve Colon
Jonathan Incho
Vacancy District 5
Kevin Bogan
Vacany District 6
Christopher MaCauley
Vacancy District 7

Karen Kaiser

Karen Kaiser

Town Clerk

Mark Goheen

Mark Goheen

Highway Superintendent

Jeff Toussaint

Jeff Toussaint

Town Councilman

David Stalker

David Stalker

Town Councilman

Town of Shelby
Committee Members

Merle (Skip) Draper Chairperson
Michael Fuller
Dale Root
John Pratt
Christopher Woodruff
Peter Zeliff Jr
Donna Bushover
Kenneth Schaal Jr

 

 

Ed Houseknecht *

Ed Houseknecht *

Town Supervisor

Bill Bacon *

Bill Bacon *

Town Councilman

Town of Yates
Committee Members

Russell Martino Chairperson
Roger Wolfe
Lynne Johnson
Vacancy District 2

Jim Simon

Jim Simon

Town Supervisor

Harold W Suhr *

Harold W Suhr *

Town Councilman

Jim Whipple *

Jim Whipple *

Town Councilman

Donald F Grabowski

Donald F Grabowski

Town Justice

Let's be great together!